Małopolska Chmura Edukacyjna
Projekt nr RPMP.02.01.03-12-0191/16 jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, 2 Osi Priorytetowej Cyfrowa Małopolska, Działanie 2.1 E-administracja i otwarte zasoby, Poddziałanie 2.1.3 E-usługi w edukacji.
Beneficjent projektu: Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
Partner projektu: Powiat Wielicki
Okres realizacji projektu: od 2017 r. do 2019 r.
Wartość projektu: 60 125 481,64 zł
Wartość projektu dla Powiatu Wielickiego: 572 374,32 zł
Projektem zostały objęte następujące szkoły:
Zespół Szkół w Gdowie, 34-420 Gdów 405;
Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wieliczce, 32-020 Wieliczka ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 105
Liceum Ogólnokształcące im. Jana Matejki w Wieliczce, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 18
Cel projektu: Wsparciem objęte zostanie przedsięwzięcie dotyczące małopolskiej chmury edukacyjnej, ukierunkowane na przekazywanie wiedzy oraz przybliżanie osiągnięć naukowych uczelni wyższych, przy wykorzystaniu technologii informacyjnych i telekomunikacyjnych, uczniom w Małopolsce.
Małopolska Chmura Edukacyjna (komponent inwestycyjny) realizowany przez Akademię Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie w partnerstwie z Powiatem Wielickim obejmuje realizację działań, związanych z wyposażeniem trzech szkół ponadpodstawowych działających na terenie powiatu wielickiego, w sprzęt służący do komunikacji poprzez platformę multimedialną.
Przedsięwzięcie Małopolska Chmura Edukacyjna realizowane jest poprzez projekty, które są wzajemnie ze sobą powiązane i obejmują m.in. wyposażenie szkół i uczelni wyższych w sprzęt służący do komunikacji poprzez sieć internetową, którego liderem jest Akademia Górniczo-Hutnicza, a uczelnie wyższe oraz organy prowadzące szkoły ponadpodstawowe – partnerem.
Dzięki realizacji projektu powstanie w szkołach prowadzonych przez Powiat infrastruktura służąca do realizacji zajęć on-line i kół naukowych w ramach Małopolskiej Chmury Edukacyjnej.
***********************************************************************************************************************************
Małopolska Chmura Edukacyjna – projekt pilotażowy (ARCHIWUM)
Małopolska Chmura Edukacyjna to jeden z najważniejszych projektów wpisanych do programu strategicznego Kapitał Intelektualny i Rynek Pracy województwa małopolskiego. To innowacyjna propozycja przekazywania wiedzy oraz przybliżania osiągnięć naukowych uczelni wyższych przy wykorzystaniu technologii informacyjnych i telekomunikacyjnych uczniom w Małopolsce.
Głównym celem „Małopolskiej Chmury Edukacyjnej – projektu pilotażowego” jest umożliwienie współpracy wiodących uczelni Małopolski ze szkołami ponadgimnazjalnymi. Efektem tej współpracy ma być podniesienie poziomu nauczania, kształcenie uczniów w obszarach nowoczesnej gospodarki oraz rozbudzenie zainteresowania kierunkami studiów zgodnymi ze specjalizacjami regionu.
Do celów ogólnych MCHE należą:
- wykreowanie innowacyjnego środowiska wsparcia procesów edukacyjnych technologiami ICT bazującego na modelu chmurowym oraz wysokiej jakości komunikacji multimedialnej,
- umożliwienie uczelniom bezpośredniej współpracy z najzdolniejszymi uczniami Małopolski,
- zwiększenie świadomości uczniów dot. wyboru kierunku studiów,
- rozwijanie kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, niezbędnych do funkcjonowania w społeczeństwie informacyjnym
- sprawdzenie w praktyce innowacyjnych rozwiązań oraz nowoczesnych technologii komunikacyjno-informatycznych i możliwości ich adaptacji w przyjętym środowisku.
W pilotażowym wdrożeniu modelu chmury edukacyjnej bierze udział 21 szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa małopolskiego oraz 6 wiodących uczelni w Krakowie (Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Pedagogiczny, Uniwersytet Rolniczy).
Wirtualne zajęcia, badania naukowe, wykłady, warsztaty są przeprowadzane w 10 dziedzinach: fizyka, informatyka (AGH), matematyka, biologia (UJ), chemia, budownictwo (PK), przedsiębiorczość, społeczeństwo obywatelskie (UEK), środowisko i żywność (UR), języki obce (UP).
Nasza szkołą bierze udział w projekcie Małopolskiej Chmury Edukacyjnej w obszarach: przedsiębiorczość oraz środowisko i żywność.
Klasa 2E i 2G od 24.10.2014 uczestniczy w zajęciach on-line prowadzonych przez Uniwersytet Ekonomiczny i Uniwersytet Rolniczy.
W ramach projektu nasza szkoła otrzymała profesjonalny sprzęt firmy Cisco (zestaw stacjonarny, zestawy mobilne i zestaw personalny) do przeprowadzania wideo-konferencji, który jest wykorzystywany nie tylko na zajęciach projektowych.