• Wyprawa na Lubomir (Szkolne Koło Górskie)

    Cześć Górom!

    W dniu 14 października odbyła się pierwsza przygoda z górami naszego Szkolnego Koła Górskiego w ramach zdobywania Korony Gór Polski.  

    Korona Gór Polski to 28 najwyższych szczytów poszczególnych pasm górskich. Nasze Koło zdobyło swój pierwszy szczyt położony w Beskidzie Makowskim (Średnim) – LUBOMIR 904m n.p.m. W wyprawie wzięło udział 28 uczniów z różnych klas (1H, 1G, 2H, 2T, 2R, 2E, 3A, 3R, 3w) oraz dwoje opiekunów. P. Henryk Gawor – założyciel i opiekun Koła oraz P. Agnieszka Suder.

    Naszą wyprawę rozpoczęliśmy wyjazdem spod PCKZiU o godz. 9.00. Przejazd trwał prawie godzinę po czym dotarliśmy na Przełęcz Jaworzyce skąd wyruszyliśmy czerwonym szlakiem w kierunku Lubomira. Początkowo była to asfaltowa droga między budynkami przysiółka we wsi Węglówka. Po ok. 2 km dotarliśmy do Gościńca pod Lubomirem skąd rozpoczęło się dosyć ostre podejście przez las. Po godzinie wędrówki dotarliśmy do celu naszej wycieczki. Wszyscy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia z tablicą z nazwą szczytu oraz podbili pieczątki w książeczkach Klubu Zdobywców Korony Gór Polski oraz Górskiej Odznaki Turystycznej PTTK. Po wspólnym zdjęciu ruszyliśmy czerwonym szlakiem w kierunku Schroniska na Kudłaczach mijając po drodze szczyt Łysiny. Trasa wiodła przez las, ale również można było podziwiać panoramę Beskidy Wyspowego w punktów widokowych. Po przejściu ponad 3 km dotarliśmy do schroniska, gdzie odpoczywaliśmy po trudach wędrówki. W schronisku znowu podbiliśmy pieczątki w naszych książeczkach i wzmocniliśmy się co nie co. Po wspólnym zdjęciu udaliśmy się czarnym szlakiem w kierunku Pcimia i po 1,5 km trasy dotarliśmy na parking gdzie czekał na nas bus. Pan kierowca w między czasie zebrał cały koszyk prawdziwków. Po godzinie jazdy  wszyscy zmęczeni ale zdrowi i szczęśliwi dotarliśmy z powrotem do Wieliczki.

    Już planujemy kolejną wyprawę, przed nami jeszcze 27 szczytów.

  • Klasa turystyczna 3T na szkoleniu w Wiedniu i Bratysławie

    Uczniowie klas turystycznych 3T i 3ET odbyli  szkolenie z pilotażu i przewodnictwa podczas wyprawy do Wiednia i Bratysławy, która odbyła się pod koniec września. W ramach corocznych wyjazdów szkoleniowych, uczniowie mogą zapoznać się z pracą pilota i przewodnika z użyciem systemu słuchawkowego Tour Guide System.

    Prócz wspomnianych europejskich stolic udało nam się jeszcze dotrzeć do  nieco zapomnianych, ale bardzo urokliwych słowackich miast Bańskiej Bystrzycy oraz Bańskiej Szczawnicy wpisanej na listę UNESCO.

    W trakcie wyjazdu uczniowie dzielnie zmagali się z przydzielonymi zadaniami, jakie w swojej pracy napotykają piloci wycieczek oraz przewodnicy miejscy. Sprawnie omawiali najważniejsze zabytki i atrakcje turystyczne, wytyczali trasę zwiedzania, przeprowadzali procedurę zakwaterowania i wykwaterowania z hotelu. Wykonując owe zadania, mieli możliwość skorzystania z nowoczesnego systemu słuchawkowego Tour Guide, zakupionego przez szkołę właśnie do tego celu.
    Coroczne wycieczki szkoleniowe pozwalają uczniom kierunku technik organizacji turystyki na sprawdzenie się w zawodzie pilota i przewodnika, uczą obsługi grup turystycznych i pomagają podjąć decyzję co do przyszłego zawodu w turystyce.

    Zapraszamy do galerii.

  • 14.10.2024 DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ – Sekretariat szkoły Nieczynny

    14.10.2024 DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ – Sekretariat szkoły Nieczynny

  • Wycieczka Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego

    W dniu 30 IX w ramach Szkolnego Koła Krajoznawczo- Turystycznego uczniowie z klasy 2 E, 4A, 5A oraz 5T wraz z opiekunami p. Jolantą Śmiałek oraz p. M. Zielińską odbyli wycieczkę do Starego Sącza. Pierwszym punktem programu było odwiedzenie klasztoru Klarysek ufundowanego w XIII wieku przez Św. Kingę, księżną krakowsko- sandomierską. W 2018 r. klasztor został wpisany na listę pomników historii w ramach akcji „100 Pomników Historii na 100-lecie odzyskania niepodległości”.

    Następnym punktem wycieczki był spacer po lesie zlokalizowanym na Miejskiej Górze. Dużo atrakcji dostarczyło młodzieży przejście po tzw. „Leśnym Molo. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się kładka o długości ponad 200 metrów usytuowana w koronach drzew. Na końcu trasy znajduje się taras widokowy z przepiękna panoramą Starego Sącza.

    Galeria zdjęć

  • Powrót ANIMATORÓW RAINBOW z destynacji zagranicznych

    Uczniowie klas turystycznych, którzy zdobywali doświadczenie zawodowe w RAINBOW pracując jako animator, animator hoteli VIP oraz asystent rezydenta, powrócili z destynacji zagranicznych z końcem września. Nasi uczniowie stworzyli mocny zespół nazwany w Rainbow „TEAM WIELICKI”.  

    Dziewięcioro uczniów pracowało w hotelach 4 i 5-gwiazdkowych za granicą, prowadząc zajęcia animacyjne lub wspomagając rezydentów w opiece nad turystami. Oprócz pracy był tez czas na wypoczynek i zwiedzanie. Wszyscy wrócili zadowoleni, z nowymi doświadczeniami w swoim zawodzie i chętni do pracy w przyszłym sezonie z Rainbow.

    Kinga Golec, 3T – Grecja, Rodos (1. sezon)
    Piotr Kania, 4T – Grecja, Kreta (2. sezon)
    Wiktoria Stanclik, 4T – Grecja, Kreta (2. sezon)
    Aleksander Kasprzyk, 4T – Hiszpania, Costa Almeria, (2. sezon)
    Julia Świąder, 5T – Turcja, Riviera Turecka (3. sezon)
    Barbara Kiszka, 5T – Grecja, Korfu (2. sezon)
    Michał Grela, 5T/absolwent – Chorwacja, Split – Asystent Rezydenta (4. sezon)
    Agnieszka Kotarba, 5T/absolwentka – Grecja, Zakhyntos (3.sezon)
    Dagmara Górka, 4TG/ absolwentka – Cypr, Larnaka – absolwentka 2023 (4. sezon)

    Biuro Podróży RAINBOW zapewniło uczniom bezpłatny przelot samolotem w obie strony, zakwaterowanie i całodzienne wyżywienie. Oprócz tego, młodzi animatorzy i asystenci rezydenta otrzymują wynagrodzenie za swoją pracę w sezonie letnim. Mogą też oni korzystać bezpłatnie z wycieczek fakultatywnych organizowanych przez biuro.

    Dzięki współpracy z Biurem Podróży Rainbow, uczniowie Technikum Turystycznego mają szansę zdobyć doświadczenie zawodowe w wybranym przez siebie kierunku, sprawdzić się w pracy w turystyce oraz zwiedzić obce kraje i poznać ich kulturę.

    Zapraszamy do galerii.

  • Zwolnieni z teorii


    27 września 2024 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie z przedstawicielem Fundacji „Zwolnieni z Teorii”. Klasy drugie i trzecie miały okazję usłyszeć o tym ciekawym projekcje, jego założeniach i korzyściach wynikających z udziału w praktycznej Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii.

    Maciek, reprezentujący Fundację zachęcał do realizacji własnych projektów społecznych w ramach specjalnie przygotowanej do tego platformy. Osoby realizujące projekt rozwijają swoje kompetencje , takie jak: empatia, kreatywność, umiejętności organizacyjne, zarządzanie czasem, praca zespołowa.

    Każdy, kto ukończy projekt zostaje finalistą i otrzymuje międzynarodowy certyfikat zarządzania projektami.

    Dziękujemy za ciekawe spotkanie😊

    Małgorzata Zielińska

  • Piloci i rezydenci z klas turystycznych po sezonie w Chorwacji.

    Dzięki współpracy z biurem podróży Test Tour, uczniowie klas turystycznych oraz absolwenci, mają okazję stawiać pierwsze kroki w zawodzie pilota i rezydenta w Chorwacji. Już podczas nauki w technikum turystycznym, uczniowie klas 4T i 5T zaczynają pierwsze staże wakacyjne w tych zawodach, pod okiem doświadczonych pilotów/rezydentów. Potem już jako absolwenci, uczniowie pracują samodzielnie na poznanych wcześniej destynacjach, od połowy czerwca do połowy września.

    W sezonie letnim 2024 w Chorwacji, przebywały nasze uczennice klasy 5T: Samanta Rusin i Anna Niepsuj oraz absolwenci klasy turystycznej Michał Morawski i Bartosz Jaglarz. Pracowali oni w różnych regionach Chorwacji takich jak: Vodice, Split, Riwiera Makarska, wyspy: Hvar, Korcula, Vis.

    Do zadań pilota / rezydenta należy m.in. opieka nad turystami podczas podróży, stały kontakt z biurem w celu  rozwiązania bieżących problemów, zakwaterowanie i wykwaterowywanie turystów w hotelu, organizacja czasu wolnego i wycieczek fakultatywnych.  Oprócz pracy, pilotaż czy rezydentura jest też świetną okazją do zwiedzenia ciekawych krajów, zawarcia nowych znajomości i zdobycia cennego doświadczenia zawodowego.

    Zapraszamy do galerii.

    Poniżej opis doświadczenia z pracy rezydenta jednej z uczestniczek:

    Samanta Rusin:

    „Praca jako rezydent w pensjonacie Bonaca w Vodice, Srima to świetne doświadczenie. Vodice to piękne, nadmorskie miasteczko, które przyciąga turystów szukających relaksu i fajnej atmosfery, a Bonaca jest miejscem, gdzie naprawdę można się poczuć jak w domu. 

    W pierwszy dzień zorganizowałam spotkanie informacyjne opowiadając turystom o istotnych informacjach o pensjonacie, o ewentualnych wycieczkach jakie mogę im zaproponować oraz o tym, co mogą znaleźć w pobliżu. 

    Codziennie dbałam o to by jak najbardziej zorganizować mojej grupie czas. Niektórzy wybrali się do Szybenika, jest to miasto znajdujące się ok 15 km od pensjonatu gdzie miło można spędzić czas przechadzając się po uliczkach z typowym dla Chorwacji stylem. 

    Większość wybrała się jednak na wyspę Prvić, jest to mała urocza wyspa znajdująca się naprzeciwko Srimy. Aby się tam dostać przepływamy tzw. Taxi Boat czyli wodną taksówką. Stare miasteczko na wyspie jest bardzo urokliwe, ma zachowany stary chorwacki styl gdzie śmiało można powiedzieć że czas stanął w miejscu. 

    Bonaca to miejsce z rodzinną, ciepłą atmosferą, więc praca tam to czysta przyjemność. Piękne widoki, bliskość morza i życzliwi ludzie sprawiają, że pobyt w Vodice to coś więcej niż tylko praca – to świetna przygoda, którą długo się wspomina.”

  • AKCJA KRWIODAWSTWA 27 WRZEŚNIA 2024 (PIĄTEK)

    Klub Honorowych Dawców Krwi PCK działający przy Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wieliczce informuje, iż 27 września br. odbyła się 37 akcja honorowego krwiodawstwa. Podczas tej akcji zarejestrowano 24 dawców, a 20 oddało krew dzięki czemu uzyskano 9,000 ml krwi pełnej.

     

    Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa

    serdecznie dziękuje honorowym dawcom.

    GALERIA

                 

  • Sukces naszego ucznia w prestiżowym konkursie „Zobaczyć Matematykę”

    Z dumą informujemy, że nasz uczeń technikum informatycznego (klasa 3K), Mikołaj Cieśla, zdobył wyróżnienie w XVI edycji ogólnopolskiego konkursu „Zobaczyć Matematykę”, organizowanego przez Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Konkurs ten skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych i ma na celu popularyzację matematyki poprzez nowoczesne metody komputerowe i twórcze podejście do zagadnień matematycznych.

    Mikołaj przygotował pracę zatytułowaną „Stellacje dwudziestościanu foremnego”, w której wykorzystał oprogramowanie GeoGebra do przedstawienia matematycznej konstrukcji stellacji – złożonej transformacji jednego z platońskich wielościanów. Jego projekt wyróżnił się oryginalnością oraz estetyką wizualną, pokazując, jak matematyka łączy się ze sztuką.

    Opiekunem pracy i mentorem Mikołaja był wieloletni nauczyciel naszej szkoły pan dr Bronisław Pabich. 

    Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 7 września 2024 roku w siedzibie Akademii Górniczo-Hutniczej, w sali 2.11 na Wydziale Matematyki Stosowanej. Podczas ceremonii laureatom i finalistom osobiście pogratulowano ich osiągnięć.

    Gratulujemy Mikołajowi wspaniałego sukcesu i życzymy kolejnych owocnych osiągnięć na drodze naukowej. Dziękujemy również nauczycielom za wsparcie w przygotowaniach i rozwijaniu talentów naszych uczniów.

    Źródło: https://www.zobaczycmatematyke.agh.edu.pl/

  • Zebranie z Rodzicami w dn. 11.09.2024

    Harmonogram zebrań z Rodzicami 11 września 2024 r. (środa)  Budynek Kampusu Wielickiego

    Komunikat w wersji PDF: KOMUNIKAT

    Godz. 16.30 – spotkanie Dyrektora z rodzicami uczniów klas pierwszych (klasy: 1E,1G,1H,1K,1R,1T,1s,1w) na auli głównej Kampusu .

    Po zakończeniu spotkania na auli rodzice udają się do wyznaczonych poniżej sal:

    KLASA WYCHOWAWCA SALA
    1E Sajdak Kinga A319
    1G Krzeszowska-Rosiek Teresa A211
    1H Szczepański Bartosz B219
    1K Grzesiński Mariusz B215
    1R Jakubiak Agata A306
    1T Sobula Marzena A219
    1s Słowiak Katarzyna A317
    1w Opałka Anna A107

    Godz. 17.00 – spotkania Wychowawców klas drugich i trzecich z rodzicami bezpośrednio w salach lekcyjnych wg podanego harmonogramu:

    KLASA WYCHOWAWCA SALA GODZINA
    2E Zadęcka Anna A210 17.00
    2G Nosal Monika A212 17.00
    2H Czekirda Robert A214 17.00
    2K Janus Agnieszka A215 17.00
    2R Kostecka Ewa A311 17.00
    2T Kopacz Anna A219 17.00
    2s Ziółkowska Katarzyna A217 17.00
    2w Klimczyk Piotr A317 17.00
       

    Godz. 18.00 – spotkania Wychowawców klas czwartych z rodzicami bezpośrednio w salach lekcyjnych wg podanego harmonogramu:

    KLASA WYCHOWAWCA SALA GODZINA
    3A Kowalczyk Sara B219 17.00
    3E Janus Iwona A306 17.00
    3G Greczkowska Katarzyna B217 17.00
    3K Ziarko Elżbieta B215 17.00
    3R Michniak Izabela A313 17.00
    3T Tańcula Dariusz A319 17.00
    3ET Major Joanna A208 17.00
    3s Duda-Piecuch Monika A209 17.00
    3w Burmer Michał A211 17.00

     

    Klasa Wychowawca Sala GODZINA
    4A Prajsnar Grzegorz A212 18.00
    4E Zych Marta A311 18.00
    4G Czekirda Monika A214 18.00
    4K Gawlik Leszek A215 18.00
    4R Plata Renata A314 18.00
    4T Słowiak Jarosław zebranie przeniesione na inny termin!!!

    Godz. 18.00 – spotkanie Dyrektora z rodzicami uczniów klas piątych na auli głównej Kampusu . Po zakończeniu spotkania na auli (ok. 19.00) rodzice udają się do wyznaczonych poniżej sal:

    Klasa Wychowawca Sala
    5A Suder Agnieszka A208
    5E Stawiarz Katarzyna A217
    5G Juras Jarosław A209
    5K Fluda Szymon B227
    5R Mazgaj Lucyna A307
    5T Pietrzak Agnieszka A210