Prelekcja WSZiB

W dniu 22 października uczniowie klas piątych wzięli udział w prelekcji dr Piotra Ziarkowskiego, który jest pracownikiem naukowym Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Krakowie, a także menedżerem w korporacji. Tematem spotkania była inteligencja emocjonalna w pracy i życiu.

Pojęcie „inteligencja emocjonalna” zostało po raz pierwszy sformułowane przez psychologów Petera Saloveya i Johna D. Mayera w 1990 roku. Pięć lat później psycholog i dziennikarz naukowy Daniel Goleman spopularyzował ten koncept w swojej książce Inteligencja emocjonalna.

Od dziesięcioleci panuje powszechne przekonanie, że wystarczy mieć odpowiednią inteligencję poznawczą, by osiągnąć sukces zawodowy. Współcześni badacze są jednak innego zdania, uważają że inteligencja emocjonalna jest ważniejsza dla sukcesu w pracy niż zdolności umysłowe.

Prowadzący zajęcia wyjaśnił, iż  inteligencja emocjonalna to zdolność do rozpoznawania, zarządzania i wykorzystywania własnych emocji oraz emocji innych osób. Oznacza to, że osoby o wysokiej inteligencji emocjonalnej potrafią łatwo rozpoznawać emocje, których same doświadczają i które przeżywają inni. Praca w globalnym otoczeniu biznesowym, dynamicznie rozwijający się rynek nowych technologii, czy zarządzanie zespołami zróżnicowanymi pod względem wieku, płci, kultury czy religii, stwarza przed pracownikami szereg wyzwań związanych z bieżącym funkcjonowaniem w organizacji. Podczas warsztatów uczniowie  dowiedzieli się ą się czym jest inteligencja emocjonalna, jaką rolę odgrywa w codziennym życiu , a także czy można ją skutecznie rozwijać.

Realizacja zajęć dla uczniów jest możliwa w ramach autorskiego programu współpracy  Uczelni ze szkołami ponadpodstawowymi realizowanego od 2014 roku. Dzięki programowi nasza szkoła otrzymuje wsparcie w działalności edukacyjnej.

MZ