Technology and digital art together fighting for the environment – mobilność w PCKZiU WIeliczka

Od poniedziałku 15 do piątku 19 listopada w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wieliczce gościliśmy 13 uczniów i 6 nauczycieli ze szkół –  

Institut Marianao w Sant Boi de Llobregat/Barcelona (Hiszpania), IISS Mario Rigoni Stern w Bergamo (Włochy) oraz Roskilde Tekniske Skole w Roskilde (Dania).

Wszystkie te szkoły są technikami i kształcą w kierunkach: informatyka, marketing, ekologia, agroturystyka a od 2020 roku pozostają partnerami wielickiego Technikum w projekcie – Erasmus+ w akcji KA 202 (Wymiana dobrych praktyk) Technology and digital art together fighting for the environment, którego koordynatorem jest pani Beata Chla a współpracują nauczyciele Iwona Brzęk, Iwona Windak, Joanna Kaczor i Tomasz Gąsienica. 

Jako pierwsi do Polski przylecieli Duńczycy i to oni wspólnie z polskimi uczniami wzięli udział w zorganizowanych przez panią Monikę Czekirdę warsztatach kulinarnych, podczas których robili własne pizze i uczyli się carvingu czyli sztuki rzeźbienia w owocach i warzywach. We wtorek rano wszyscy uczestnicy wymiany spotkali się w Kampusie Wielickim i po oficjalnym powitaniu przez Dyrektora Macieja Filiciaka oraz oprowadzeniu po szkole, panoramicznie zwiedzili Wieliczkę i  przeszli do Kopalni Soli, którą wspólnie zwiedzili. Przewodnikiem po kopalni była pani Beata Chla, która naszych gości oprowadziła społecznie. 

Jako że tematem przewodnim projektu jest sztuka, już w pierwszym dniu nie mogło zabraknąć mocnego akcentu artystycznego, czyli zwiedzenia wystawy w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie. We środę z kolei projektowym partnerom pokazano Fabrykę “Emalia” Oskara Schindlera; ta sama przewodnik oprowadziła ich później po Starym Krakowie, a w międzyczasie na Kazimierzu uczniowie podzieleni na mieszane międzynarodowe grupy zmierzyli się z rozmaitymi zadaniami w ramach gry miejskiej (treasure hunt). Wcześnie rano we czwartek uczestnicy wymiany wyjechali autokarem do Oświęcimia i odwiedzili byłe hitlerowskie obozy koncentracyjne Auschwitz i Birkenau. Nietrudno się domyślić, że wizyta w tych miejscach wywarła na wszystkich ogromne wrażenie, do czego przyczyniła się emocjonalnie związana z obozowymi wydarzeniami pani przewodnik. Ostatni dzień czyli piątek upłynął pod znakiem integracyjnych, językowych gier i zabaw zorganizowanych w auli Kampusu Wielickiego, uczniowie mieli też okazję do podsumowania wizyty i zweryfikowania zdobytych informacji w quizie wiedzy o Krakowie i Wieliczce a Dyrektor Szkoły wręczył certyfikaty uczestnictwa w mobilności w Polsce. Pod okiem pani Moniki Dudy-Piecuch rozegraliśmy także międzynarodowy mecz siatkówki i koszykówki, a spotkanie ostatecznie zakończył wspólny posiłek, przygotowany przez uczniów Technikum Gastronomicznego; szczególne wrażenie zrobił tort szwarcwaldzki z logo projektu i flagami szkół partnerskich. Spotkanie w Wieliczce było dopiero pierwszą mobilnością projektu Technologia i Sztuka Cyfrowa w Walce o Środowisko Naturalne, kolejne spotkania już wkrótce we Włoszech, Danii i Hiszpanii. We can’t wait!!               

Skip to content