Witamy w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wieliczce (dawniej Zespole Szkół Zawodowych)

15/04/2021

Godło Rzeczpospolitej Polski

Oferta edukacyjna

Absolwenci Technikum mogą podjąć pracę w dużych zakładach przy eksploatacji systemów komputerowych, a także w mniejszych firmach zajmujących się sprzedażą sprzętu i wdrażaniem oprogramowania, tworzeniem grafiki komputerowej, aplikacji internetowych itp. Mogą być także zatrudniani w innych zawodach, w których będą wykorzystywać poznane umiejętności biegłej obsługi sprzętu i oprogramowania komputerowego. 

15.09.2012 XXII Małopolski Zlot Szlakami Walk Partyzanckich ? Przełęcz Sucha 2012

W sobotę 15.09.2012 r. 20. osobowa delegacja młodzieży ZSZ w Wieliczce pod opieką nauczycieli historii Michała Burmera i Dariusza Tańculi wzięła udział w XXII Małopolskim Zlocie Szlakami Walk Partyzanckich – Przełęcz Sucha 2012.

Sucha Przełęcz w masywie górskim Lubomir- Łysina była w 1944 r. jednym z rejonów koncentracji Oddziałów Partyzanckich Okręgu Krakowskiego Armii Krajowej przygotowujących się do realizacji akcji „Burza”. W tym rejonie 12 września 1944 r. rozegrała się jedna z największych bitew partyzanckich w Małopolsce zwana bitwą pod Łysiną. W jej trakcie mimo zdecydowanej przewagi nie udało się Niemcom rozbić zgrupowania partyzanckiego. W odwecie za klęskę pod Łysiną i za sprzyjanie partyzantom Niemcy dokonali w dniach 17 – 18. września 1944 r. straszliwej zbrodni na niewinnej ludności Czasłwia, Lipnika i Wiśniowej. Zamordowali 120 osób i spalili prawie 200 zagród.

Uczestnicy rajdu uczcili pamięć poległych partyzantów i pomordowanych mieszkańców okolicznych miejscowości oraz oddali hołd obecnym podczas uroczystości weteranom dramatycznych wydarzeń sprzed 68. laty. Był razem z nami pan Tadeusz Piotrowski - Prezes Koła Wieliczka Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, ciężko ranny w czasie walk w rejonie Myślenic.

Najważniejszymi punktami oficjalnej części rajdu były: polowa Msza św. z udziałem pocztów sztandarowych i kompanii honorowej Wojska Polskiego, Apel Poległych, salwa honorowa, złożenie wieńców i zniczy pod pomnikiem. Po części oficjalnej Grupa Rekonstrukcji Historycznej przedstawiła bitwę partyzantów AK z wojskami niemieckimi.

Udział młodzieży w rajdzie został przygotowany przez Klub Historyczny im. gen. Roweckiego „Grota” w Wieliczce. Szczególne podziękowania należą się panu Przewodniczącemu Stanisławowi Dziedzicowi.

Uczniowie naszej szkoły, którzy wzięli udział w rajdzie:

1FA: Bartłomiej Górecki

2H: Małgorzata Hnatuśko, Dagmara Wincencik, Jadwiga Żak

2K: Mariusz Stanowski, Krzysztof Zawadzki

3H: Urszula Górecka, , Sylwia Jachimczak, Anna Kostuch, Krzysztof Tecław

3K: Ryszard Dańda, Kamil Fiołek, Marek Kaczmarczyk, Przemysław Kurek, Konrad Sajdak, 

Mateusz Sikora, Kamil Sykała

3T: Paulina Ciślik, Katarzyna Krzywda, Katarzyna Suś

 

GALERIA

Komunikaty

  • Matura Próbna 2021

    więcej info w newsach

    9

    02.2021

OSTATNIE ZDJĘCIA

Zobacz wszystkie