Witamy w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wieliczce (dawniej Zespole Szkół Zawodowych)

15/04/2021

Godło Rzeczpospolitej Polski

Oferta edukacyjna

Absolwenci Technikum mogą podjąć pracę w dużych zakładach przy eksploatacji systemów komputerowych, a także w mniejszych firmach zajmujących się sprzedażą sprzętu i wdrażaniem oprogramowania, tworzeniem grafiki komputerowej, aplikacji internetowych itp. Mogą być także zatrudniani w innych zawodach, w których będą wykorzystywać poznane umiejętności biegłej obsługi sprzętu i oprogramowania komputerowego. 

Szlakiem cmenatrzy 19.11.2011r

19 listopada (sobota) bieżącego roku grupa młodzieży z naszej szkoły wzięła udział w kolejnej wycieczce szlakiem cmentarzy wojennych pochodzących z okresu I wojny światowej. Tym razem odwiedziliśmy cmentarze znajdujące się w okolicy Limanowej. Organizatorką spotkania była pani Jadwiga Duda, a przewodnikiem pan Bogdan Śmigielski.

Trasa wycieczki wiodła przez Przełęcz Edwarda Rydza-Śmigłego położoną w Beskidzie Wyspowym między Łopieniem a Mogielicą. Na przełęczy znajduje się kamienny obelisk z 1938 r., oraz krzyż, postawione na pamiątkę walk Legionów Polskich dowodzonych przez Edwarda Rydza-Śmigłego. Jest to tzw. Pomnik Spotkania Pokoleń. Pod pomnikiem złożono wieniec, zapalono znicze, zmówiono modlitwę i odśpiewano Hymn Polski.

Następnie po zwiedzeniu pięknej Bazylika Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej, udaliśmy się na cmentarz wojskowy w Jabłońcu. W czasie I wojny światowej, w grudniu 1914 r. na wzgórzu tym doszło do dużej i krwawej bitwy pomiędzy wojskami austro-węgierskimi i rosyjskimi. Znajdują się na cmentarzu nagrobki żołnierzy, kaplica-mauzoleum i pomnik upamiętniający śmierć dowódcy Węgrów płk. hr Othmara Muhra. Zwrócono uwagę na sposób potraktowania poległych, szacunek dla zmarłych. Na jednym cmentarzu spoczywają walczący wrogowie pochodzący z wielu narodów.

Kolejnym punktem rajdu był cmentarz wojskowy nr 352 w Marcinkowicach, gdzie spoczywa trzydziestu żołnierzy różnej narodowości poległych 6 grudnia 1914 roku. Spoczywają tu także polscy legioniści walczący w okolicy pod dowództwem Józefa Piłsudskiego. Pośród pomników wyróżnia się ok. trzymetrowej wysokości obelisk z wmurowanymi odłamkami szrapneli. 

Ostatnim zwiedzanym obiektem był cmentarz nr 310 w miejscowości Leszczyna, przy drodze na Łapanów. Znajduje się na nim 6 grobów pojedynczych oraz 129 zbiorowych. Pochowano w nich 865 poległych żołnierzy. 

W wycieczskapadzie wzięli udział następujący uczniowie:

z 1T Krejca Marek, Łaciak Małgorzata, Wrześniak Dominika, 

z 2K Dańda Ryszard, Kaczmarczyk Marek, Kurek Przemysław, Sajdak Konrad, Stachura Michał, z 2T Dutka Karolina, Filipek Paulina, Krzywda Katarzyna, Nowak Małgorzata, Pilch Honorata, Pociask Dominika, Walasik Magdalena, 

z 3 FT: Kmiecik Magdalena, Pracuch Kinga,

z 2H: Górecka Urszula, Cholewa Katarzyna, Czopik Paulina, Kuczaj Paulina.

 

GALERIA

Komunikaty

  • Matura Próbna 2021

    więcej info w newsach

    9

    02.2021

OSTATNIE ZDJĘCIA

Zobacz wszystkie