Witamy w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wieliczce (dawniej Zespole Szkół Zawodowych)

15/04/2021

Godło Rzeczpospolitej Polski

Oferta edukacyjna

Absolwenci Technikum mogą podjąć pracę w dużych zakładach przy eksploatacji systemów komputerowych, a także w mniejszych firmach zajmujących się sprzedażą sprzętu i wdrażaniem oprogramowania, tworzeniem grafiki komputerowej, aplikacji internetowych itp. Mogą być także zatrudniani w innych zawodach, w których będą wykorzystywać poznane umiejętności biegłej obsługi sprzętu i oprogramowania komputerowego. 

Rzeczpospolita utracona

Dnia 25.10.2010 r. uczniowie szkolnego Koła Historyczno – Krajoznawczego „Baszta”, na zaproszenie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Krakowie, wzięli udział w historycznych zajęciach edukacyjnych zorganizowanych w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie przy ul. Rajskiej. Głównym punktem spotkania było zwiedzenie wystawy p.t. „Rzeczpospolita utracona”, którą przygotowało Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie. Po bardzo pouczającej wystawie oprowadzał jej kurator pan Jacek Pawłowicz. 

Wystawa jest podróżą po Rzeczypospolitej, której już nie ma. Zniknęła bezpowrotnie, nie w wyniku normalnego rozwoju cywilizacyjnego i naturalnych procesów społecznych, ale na skutek kataklizmu, jaki stał się jej udziałem po 1939 r. To podróż śladami nieistniejącego już społeczeństwa polskiego, bogatego wielokulturowością i wiekową tradycją. To historia zagłady dokonanej przez dwa totalitaryzmy: niemiecki i sowiecki. Zagłady realizowanej metodycznie wobec kolejnych społeczności narodowych, grup społecznych, nowych kategorii wrogów kreowanych przez nazizm i komunizm, wobec dzieci. To historia wypędzeń – utraty przez miliony obywateli Rzeczypospolitej swojego miejsca na ziemi, zerwania podstawowych więzi społecznych, dających pole do erozji tradycji, patriotyzmu, szacunku. To wreszcie podróż śladami polskiej kultury materialnej, skazanej przez obydwu okupantów na zniszczenie. Podróż po nieistniejących już muzeach i bibliotekach, po utraconych Kresach z ich wielowiekowym bogactwem świątyń, zamków, pałaców, cmentarzy.

Uczestnicy wycieczki:

Łyżczarz Maria, Rozwadowska Ewelina (1E), Cygankiewicz Mikołaj, Dymnicki Kamil, Sowa Marcin, Woźniak Marcin (1K), Cieślik Paulina, Dutka Karolina, Ferdynus Angelika, Gawlik Zuzanna, Kabaja Ilona, Kołodziej Izabela, Mordarska Urszula, Nowak Małgorzata, Pociask Dominika, Sroka Ilona, Suś Katarzyna, Walasik Magdalena (1T), Gil Weronika, Górnisiewicz Dorota, Kiec Jakub, Piotrowicz Katarzyna, Sala Paulina (2H), Rozwadowska Agnieszka (3A), Grochot Małgorzata, Janikula Angelika, Janus Anna, Knapek Patrycja, Korzeniowska Paulina, Kowal Sylwia, Krasna Joanna, Maciejowska Klaudia, Pasek Agata, Wiecheć Patrycja (4B).

 

GALERIA

 

Komunikaty

  • Matura Próbna 2021

    więcej info w newsach

    9

    02.2021

OSTATNIE ZDJĘCIA

Zobacz wszystkie