Przez całe stulecia hiszpańskie sanktuarium Santiago de Compostela stanowiło najważniejsze centrum pielgrzymkowe świata chrześcijańskiego. Później wraz z osłabieniem ducha w Europie wygasł zapał pielgrzymi. Ale oto znów stopy pątników wzbijają kurz na hiszpańskim szlaku, znów Camino de Santiago tętni życiem, znów jednoczy Europę.
W środę 11 maja br. grupa uczniów Szkolnego Koła Historyczno – Krajoznawczego „Baszta”, w okolicy WSFP „Ignatianum” w Krakowie, wypatrywała żółtych strzałek, tak jak od wieków czynią to prowadzeni przez nie pielgrzymi wędrujący szlakami do Santiago de Compostela. Od godziny 17.00 w auli uczelni odbyło się spotkanie, dzięki któremu można było dowiedzieć się dlaczego ludzie od stuleci wędrują do grobu Apostoła; przekonać, że nie trzeba wcale wyjeżdżać z Polski, żeby trafić na szlak Jakubowy; zobaczyć wystawę zdjęć i wysłuchać opowieści z wędrówki szlakiem francuskim.
W programie przewidziano:
? Duchowe słowo wstępu: prof. Józef Bremer SJ – autor książki „Santiago de Compostela - pielgrzymim krokiem”
? Kiedy, jak, po co? – o historii pielgrzymowania do św. Jakuba: mgr Paweł Nowakowski - autor przewodnika „Miejsca Święte – Santiago de Compostela”
? Polskie szlaki Św. Jakuba: Andrzej Ziółko - Stowarzyszenie Przyjaciół Dróg Św. Jakuba w Polsce
? Slajdowisko i wystawa zdjęć z pielgrzymki Szlakiem Francuskim: Anna Wojdyło i Damian Słowioczek
W spotkaniu uczestniczyły: Karolina Kowal, Jadwiga Panek (3E), Natalia Duda, Paulina Morajka, Anna Pabian, Ewelina Przedpolska, Anna Sikora, Wiesława Sosin (3F).