Witamy w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wieliczce (dawniej Zespole Szkół Zawodowych)

04/07/2020

Godło Rzeczpospolitej Polski

Oferta edukacyjna

Absolwenci Technikum mogą podjąć pracę w dużych zakładach przy eksploatacji systemów komputerowych, a także w mniejszych firmach zajmujących się sprzedażą sprzętu i wdrażaniem oprogramowania, tworzeniem grafiki komputerowej, aplikacji internetowych itp. Mogą być także zatrudniani w innych zawodach, w których będą wykorzystywać poznane umiejętności biegłej obsługi sprzętu i oprogramowania komputerowego. 

Aktualności

31

05.2019

Praktyki zawodowe w hotelach w Niemczech w ramach Projektu Erasmus+ pt. „Międzynarodowe wykształcenie - ciąg dalszy”

To już po raz drugi realizowany jest w naszej szkole projekt w ramach programu Erasmus+, dzięki któremu nasi uczniowie odbywają praktyki zawodowe w Niemczech. W dniach 06.05.19-04.06.19 grupa 16 uczniów naszej szkoły z technikum hotelarskiego, a także obsługi turystycznej oraz żywienia i usług gastronomicznych przebywa na praktykach zawodowych w niemieckich hotelach na terenie Turyngii, Bawarii i Hesji.

W trakcie przygotowań do wyjazdu odbył się intensywny kurs językowy, trening grupowy dotyczący analizy mocnych i słabych stron uczestników, zajęcia "Przedstawianie się i robienie pierwszego dobrego wrażenia" oraz warsztat "Mała kuchnia", w czasie którego uczniowie opanowali umiejętność przyrządzania łatwych zimnych i ciepłych potraw, a także zajęcia z pierwszej pomocy. Uczniowie musieli również rozwiązać początkowy test językowy na platformie wsparcia językowego OLS, a także dobrać się w pary, w których będą mieszkać i pracować w Niemczech.

Tuż przed wyjazdem odbyło się spotkanie z naszymi partnerami z Niemiec, koordynatorką projektu i opiekunami grup polegające na wyjaśnieniu różnic mentalnych między Polakami a Niemcami, przybliżeniu zakładów praktyk i zapoznaniu uczestników z instrukcjami dla praktykantów.

Praktyka w hotelach polega na pracy w restauracji hotelowej ( w kuchni lub na sali) oraz w dziale służby pięter, w zależności od zawodu, w którym kształci się uczeń. W czasie  praktyk uczniowie zapewnione mają noclegi, wyżywienie i dodatkowe ubezpieczenie, otrzymują również kieszonkowe. Dni pracy wynoszą 20 dni (od 6-8 godzin dziennie), ale uczniowie mają również dni wolne, w czasie których mogą zapoznać się z atrakcjami turystycznymi regionu.

W pierwszych dniach pobytu w Niemczech cała grupa uczestniczyła w wycieczce do Drezna, podczas której miała okazję zobaczyć najpiękniejsze zabytki oraz poznać kulturę i historię miasta. Uczniowie wyruszyli również śladami "Porcelanowego Szlaku" – odbyli wycieczkę do miejscowości Lauscha, która słynie ze 157 letniej tradycji wytwarzania szkła i gdzie do dnia dzisiejszego wyrabia się  ręcznie i tradycyjnymi metodami różne produkty ze szkła.  

W trakcie pobytu odbyła się również wizyta monitująca  w wybranych hotelach, w której uczestniczył dyrektor szkoły  Maciej Filiciak oraz koordynator projektu Olga Dudek.

Czekamy z niecierpliwością na powrót naszych praktykantów i już zapraszamy na szczegółową relację z ich pobytu w Niemczech, którą niebawem zamieścimy na stronie internetowej szkoły.

Dodano przez: MariuszG - o 20:36

Komunikaty

 • REKRUTACJA składanie wniosków

  ważne informacje na podstronie Rekrutacja

  15

  06.2020

 • SEKRETARIAT CZYNNY

  od godz 9 do 13

  31

  08.2020

OSTATNIE ZDJĘCIA

Zobacz wszystkie